sobota, 12 listopada 2011

corydoras aeneus - kiryski spiżowe weloniaste 5 tygodni - karmienie artemią - 5 weeks artemia feeding

corydoras aeneus - kiryski spiżowe weloniaste 5 tygodni - karmienie artemią - 5 weeks - artemia feedings

Kiryski spiżowe weloniaste - 3 tygodnie

Kiryski spiżowe weloniaste - 3 tygodnie

corydoras sterbai - kirysek Sterby (11 days - 11 dni)

corydoras sterbai - kirysek Sterby (11 days - 11 dni)


Corydoras trillineatus - kirysek lamparci

Corydoras trillineatus - kirysek lamparci - młode osobniki

Corydoras panda (kirysek panda) - tarlaki i młode

Corydoras panda (kirysek panda) - tarlaki i młode

niedziela, 6 listopada 2011

Kirysek Sterby (corydoras sterbai) - tydzień - one week

Zrobiony dzisiaj film z młodziutkimi kiryskami Sterby:

Kiryski panda - corydoras panda

Jako ciekawostkę podam fakt, że kiryski panda - a przynajmniej ta grupa, która rozmnażam nie zjadają ikry i swego potomstwa. Zauważyłem bowiem kiedys pojedyncze ziarenko ikry na korzeniu, którego nie zebrałem. Znikło ono po jakimś czasie i byłem przekonany, że to rodzice je skonsumowali. Ku mojemu zdumieniu za jakiś czas zauważyłem malutkiego kiryska, który raźno przeszukiwał dno w poszukiwaniu pokarmu, nic sobie nie robiąc z obecności znacznie większych dorosłych. Na filmie można zobaczyć młodego przeszukującego dno oraz - pod koniec drugiego młodziutkiego kiryska siedzącego pod kawałeczkiem korzenia w rogu akwarium:


Ikra pand zebrana dzisiaj:

Kiryski spiżowe weloloniaste - 4 tygodnie

Widać już wydłużone płetwy charakterystyczne dla tej odmiany:

piątek, 4 listopada 2011

Artemia - solowiec - podstawowy pokarm młodych kirysków

Zestaw do hodowli artemii:
artemia
słoik 1-litrowy z wodą
sól niejodowana
napowietrzacz
Artemia (solowiec) - jest niemal idealnym pokarmem pochodzenia zwierzęcego dostarczającym rosnącym rybkom dużą ilość składników potrzebnych przy szybkim wzroście. Chodzi głównie o białko, którego jest ok. 60% ale też inne składniki jak kwasy tłuszczowe, węglowodany. W akwarystyce ten pokarm jest dostępny przynajmniej w kilku rodzajach tzn. można zakupić jajeczka do hodowli (zbierane na plażach w różnych rejonach świata-m. in. Kalifornii), gotowe bezskorupowe suche larwy solowa oraz żywe i i mrożone dorosłe solowce. Dla naszych larw najbardziej przydatne są żywe larwy, które można uzyskać rozpoczynając hodowlę. W handlu są dostępne różnej wielkości i różnych firm produkty. Najlepsze osiągają wylęgalność na poziomie 98%. Jest to ważny czynnik gdyż im więcej larw się wylegnie tym mniej ich musimy zakupić. Rozpoczynając hodowlę solowców musimy się zaopatrzyć poza jajeczkami w pojemnik, który zalejemy wodą o temperaturze ok. 26-28 st. C. Ja stosuje wodę z akwarium gdyż ma wskazaną temp. oraz nie ma w niej chloru a poza tym ma niemal idealny odczyn (pH 7,5-8,0)wpływający na wylęgalność. Po zalaniu pojemnika wodą czyli u mnie jest to zwykły słoik o poj. ok. 1 litra wsypuję łyżkę soli kamiennej niejodowanej. Do tak przygotowanego roztworu wsypuję jajeczka artemii jaką potrzebuję do wykarmienia moich ryb. Z 1 łyżeczki jajeczek można uzyskać ilość pokarmu potrzebną do wykarmienia jednorazowo setek ryb. Wsypując już jajeczka podłączam napowietrzanie, które miesza jajeczka oraz dostarcza tlenu po wylegnięciu larwom solowca. Słoik wieszam zawsze w miejscu ciepłym oraz jasnym gdyż oświetlenie jest kolejnym czynnikiem zwiększającym wylęgalność. Po 18 godz. rozpoczyna się wylęg, którego szczyt przypada najczęściej na dobę od rozpoczęcia napowietrzania. Po ok. 5 min. od wyłączenia napowietrzania w toni powinny być widoczne brązowe solowce. Żeby uniknąć zanieczyszczania zbiornika z naszymi rybkami resztkami z hodowli solowców (czyli skorupkami - pływającymi pod powierzchnia i na dnie) możemy pojemnik postawić blisko świecącej żarówki. Larwy będą się gromadzić przy żarówce skąd je wężykiem odsączymy do gęstej siatki. Ta metodą unikamy wlewania solanki do naszych rybek oraz pustych skorupek po naszym pokarmie. Odsączone solowce podajemy do akwarium, w którym jeżeli nie zostaną od razu zjedzone pływają jeszcze do 8 godz. zapewniając długo dostęp do bardzo ważnych składników odżywczych. W pierwszych dniach życia naszych ryb jest to bardzo ważne gdyż wtedy wszelkie braki powodują dużą śmiertelność narybku.
świeżo wylęgła artemia (solowiec)

środa, 2 listopada 2011

Kirysek spiżowy

Drugi z gatunków kirysków najczęściej spotykany w naszych akwariach. Kiryski pstre i spiżowe pamietam już z wczesnego dzieciństwa z lat 80-tych. Już wtedy były łatwo dostępne i rozmnażane w Polsce. Inne gatunki można było zobaczyć często jedynie w zachodnich książkach. Kiryski są rybami bardzo łagodnymi i spokojnymi, nadającymi się praktycznie do każdego akwarium z innymi nieagresywnymi rybami. Początkujący mogą je trzymać razem z gupikami, mieczykami, molinezjami - znakomicie spełniają rolę sanitarną w każdym akwarium. Kiryski spiżowe powinny być trzymane w grupie przynajmniej 6 sztuk - wtedy najlepiej widać ich naturalne zachowanie - są wtedy też mniej płochliwe. Bardzo chętnie przystępują do tarła - miałem kiedyś grupę tarliskową złożoną z samicy (która jest zawsze zdecydowanie większa i bardziej zaokrąglona) oraz 5 samców. Raz w efekcie tarła odchowałem od tej samicy ponad 300 młodych! Ryby te dojrzewają z reguły po minimum 12 miesiącach, jeżeli ryby przystępują po raz pierwszy do tarła, zdarza się, że większość lub całość ikry jest niezapłodniona - konsultowałem się tutaj z hodowcami o międzynarodowej sławie - uważają oni, iż wynika to z tego, że samce później dojrzewają i nie zapładniają złożonej ikry przez "rówieśniczki"

Kiryski - początki hodowli

Pierwszym kiryskiem, który znalazł się w moim zbiorniku był Kirysek pstry, kirysek srokaty (Corydoras paleatus) z rodziny kiryskowatych – niewielka, stadna ryba z rodziny kiryskowatych - zwykle nie przekracza w warunkach hodowlanych 7 cm. Był jednym z pierwszych gatunków wprowadzonych do hodowli akwarystycznych. Ryby te w naturze wystepują w południowo-wschodniej Brazylii w dorzeczu La Platy (Ameryka Południowa). Jej ubarwienie jest może mało atrakcyjne - bo szare, z ciemniejszymi plamami - zalecam jednak, żeby od tego gatunku zaczynać przygodę z kiryskami. Wynika to stąd, że ryby te od pokoleń są rozmnażane w Polsce - w związku z tym dla początkującego akwarysty są łatwe w utrzymaniu. Radzę kupno przynajmniej 6 młodych rybek tego gatunku - jest wtedy duża szansa na to aby były tam ryby obu płci, przez co możemy później cieszyć się z przychówku. U kirysków samice są większe i pełniejsze od samców - dlatego jeśli kupujemy ryby z jednego źródła (najlepiej zrobic to u zaufanego hodowcy, gdzie mamy pewność że sa to ryby zdrowe) wybieramy ryby największe i najmniejsze - wtedy jest duża szansa, że będą to samice i samce. Akwarium powinno być przykryte (najlepiej od razu kupione z pokrywą) - kiryski od czasu do czasu podpływają do powierzchni, aby zaczerpnąć powietrza (oddychają też dodatkowo przez jelita). Ryby przystosowane do warunków, gdzie w wodzie jest mało tlenu.

Karmienie kirysków

Z pokarmów suchych najczęściej używam pokarmów firmy Hikari, Naturefoos, O.S.I. . Jesli chodzi o pokarmy innego typu to polecam pokarmy mrożone to polecam pokarmy IchthyoTrophic. Możemy też wzbogacić nasze karmienie ryb o pokarmy żywe. Polecam larwy ochotki, wodzenia, artemię (solowiec), oczliki, dafnię - ostrożnie jeśli chodzi o tubifex.

Zdrowy jak ryba - jakże błędne powiedzenie

Zajmuję się rybami tropikalnymi - aby były one zdrowe, prawidłowo się rozwijały i długo nas cieszyły w akwarium, potrzebne jest spełnienie pewnym podstawowych warunków. Zacznijmy od zbiornika - wbrew pozorom łatwiej jest utrzymać we właściwym stanie akwarium duże niż małe. Wynika to stąd, iż w dużym zbiorniku tworzy się naturalna biologiczna równowaga, w małym nawet drobne zmiany (np. podanie zbyt dużej ilości pokarmu) powodują zaburzenia. Drugim elementem, o który powinniśmy zadbać jest dobór grzałki o odpowiedniej mocy - zależy to od wielkości zbiornika, temperatury pomieszczenia, w jakim znajduje się akwarium oraz wymagań ryb, które zamierzamy hodować. Kolejną ważną sprawą, o której powinniśmy pamiętać, jest dobór odpowiedmigo filtra i napowietrzania - zależy to od wielkości zbiornika oraz jego obsady. Kolejną sprawą jest zakup pokarmu przeznaczonego dla ryb, które chcemy trzymać. Pokarm suchy może być roślinny, zwierzęcy - w płatkach, granulkach, drażetkach

Akwarystyka - początki

Akwarystyka jest to hobby, któremu poświęcam sporo czasu od dzieciństwa, kiedy to pasją hodowli i rozmnażania ryb zaraził mnie mój Tata. Początkowo działałem jako obserwator - o sprawy związane z akwarium dbał Tata, z wiekiem przejmowałem coraz więcej obowiązków, aż w końcu sam zająłem się dbaniem o swoje ryby, rośliny. Dzisiaj mam duże doświadczenie związane z wieloma gatunkami ryb akwariowych, działam na międzynarodowych forach akwarystycznych, umieszczając tam swoje obserwacje i dokumentując rozmnażanie i rozwój moich podopiecznych. Zajmuję się na razie akwarystyką słodkowodną- przede wszystkim rodzajem Corydoras - (słodkowodnymi rybami z rodziny kiryskowatych) obejmującym około 150 gatunków, w tym wiele popularnych ryb akwariowych, zwanych w Polsce popularnie kiryskami, kirysami. Zainteresowały mnie te ryby ze względu na sposób zachowania, jak również na ciekawą biologię. Pełnią one bardzo pożyteczną rolę w akwarium, sprzątając dno z opadłych resztek pokarmu. Są to ryby stadne, dlatego zalecam kupno przynajmniej małego stadka złożonego z minimum 6 sztuk - wtedy ryby pokazują pełnię swoich zachowań, możemy też za jakiś czas doczekać się młodych rybek :)